Zimowy, ciężki czas…

Zima w Polsce od lat nie rozpieszcza. Jesteśmy świadkami pogody w kratkę, najczęściej deszczowej. Okresy chłodu można policzyć na palcach jednej ręki. Ta niewdzięczna pora roku niesie jednak ze sobą garść wydatków. Wszak nigdy nie wiadomo, czy nadchodząca pogoda w pełni pokryje się z zeszłoroczną. Tymczasem siarczyste mrozy stanowią wyzwanie dla ekwipunku każdego człowieka.

Odpowiednie obuwie to podstawa

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pewne części ciała nagrzewają i wychładzają się o wiele szybciej. Eksperci od lat alarmują, że na przykład głowa jest takim newralgicznym miejscem, które w szczególny sposób przyjmuje chłód. Oprócz niej możemy wymienić tzw. części dystalne – ręce oraz nogi. Nie bez przyczyny zatem buty na zimę muszą w odpowiedni sposób uchronić nasze dolne kończyny przed chłodem.

Pomimo powszechnej akceptacji ekologii oraz pełnej zgody, to nadal skóra jest najczęstszym materiałem wybieranym w zimowym ekwipunku. Nie do przecenienia są jej właściwości ochrony przed zimnem. Niestety dla zwierząt, nie wymyślono obecnie cieplejszego materiału. Chociaż trzeba przyznać, że badania w tym kierunku rozwijają się intensywnie.

Dla przykładu, wiele form obuwia wykorzystuje skórę ekologiczną. Jej problem polega zazwyczaj na mniejszej trwałości oraz gorszym działaniu. Nie jest to materiał naturalny, zatem noga męczy się w nim zdecydowanie szybciej. Dodatkowo, niższa cena zakupu zniechęca wiele osób. Uważają one produkty wykonane z zamienników za mało wydajne. W wielu aspektach mają rację.

Nie materiał jest najważniejszy

Oprócz zastosowanego materiału, istotne jest również samo wykonanie obuwia. Na rynku można spotkać się z topornymi produktami. Często są one stworzone z myślą o maksymalnym wyciągnięciu korzyści ze sztuki. Starajmy się ich unikać. Zimowy but, chociaż stricte praktyczny, musi również odpowiednio się prezentować. Chodzenie w topornej parze kozaków z pewnością nie będzie korzystne. Dodatkowo, często spotka się z dodatkowymi problemami, jak chociażby przypadkowe deptanie po innych (ze względu na złe wyczucie odległości).

Na sam koniec – kilka porad praktycznych. Buty na zimę zazwyczaj wybiera się na kilka sezonów. Produkty, które nie przetrwają nawet jednego – z pewnością były pomysłem chybionym.

Z racji czasu użytkowania, warto przy wyborze nie kierować się jedynie ceną. Ciekawe towary możemy otrzymać przed okresem zimowym, jednak w sezonie ceny znacząco podskoczą do góry. Dla miłośników promocji, polecanym okresem jest wczesna wiosna. Wtedy towar zalega na półkach a ceny zachęcają do jego nabycia. Poleży on co prawda przez cały sezon w szafie, jednak w wypadku obuwia wykonanego ze skóry – nie jest to żaden problem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *